Popzingo sordu; Biz cevapladık:)

DERLEYEN: BİRGÜL ATAY

Selamlar Sevgili PopzinGO Ailesi :))

Bugün yerli bir girişim olan BirBileneSor‘la oldukça keyifli bir röportaj yaptık. Öğrenciler için oldukça faydalı olan bu başarılı uygulama hakkında detaylı bilgiye bugün yayınlamış olduğumuz tanıtım yazısından da ulaşabilirsiniz. Öncelikle bu röportajı bizlerle yapan ve değerli zamanını ayıran Sayın Kurucu Ortak Gökhan Alparslan başta olmak üzere, ve Sayın Ertuğ Silay Bey ve “Destek Ekibinize” çok teşekkür ederiz. İyiki varsınız.

Sizleri fazla bekletmeyelim ve hemen röportaja geçelim o zaman :))

1. Platformunuz hakkında biz bir tanıtım yazısı yayınlamış olsak da bir de sizlerin anlatımıyla Bir Bilene Sor’u dinlemek isteriz. Bize platformunuzdan kısaca bahseder misiniz?

Lise ve Üniversite sınavları (YKS) başta olmak üzere ulusal seviyede sınavlara (KPSS, ALES, TUS vb) hazırlanan öğrencilerin çözemediği soruları birbirlerine sorarak çözdürebildikleri, deneme sınavlarına katılarak seviyelerini görebildikleri, interaktif çalışma ortamı sağlayan «yapay zeka» destekli ücretsiz ve öğretici bir mobil uygulamadır. Şuana kadar uygulama üzerinden 4 milyon soru sorulmuş ve 10 milyonun üzerinde cevap gelmiştir.

2. Bir Bilene Sor’un çıkış hikayesi nedir? Tam olarak ne oldu da böyle bir platformun kurulması kararı alındı?

“Bir Bilene Sor” markası adı altında farklı kategorilerde bilmediğin bir konuyu Bir Bilene Sor fikri ile yola çıkmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Eğitim kategorisinde ilerleme kararı aldık. Çekirdek bir öğrenci grubunun Whatsapp üzerinde kurdukları 20 kişilik bir Geometri soru çözüm grubundan yola çıkmış olup bugüne kadar 700 bin download’u geçmiş bir mobil uygulamayız.

3. İlerleyen zamanlarda Bir Bilene Sor’un eğitim kategorisi dışındaki konularda da aktivitesini görebilecek miyiz? Öğrencilerden çok günlük hayattaki deneyimlere dayalı bir aplikasyon yaratma hedefiniz var mı yoksa yalnızca eğitim kategoriside mi kendinizi geliştireceksiniz?

BirBileneSor olarak eğitim kategorisinde yeni geliştirmeler yaparak hizmet vermeye devam edeceğiz.

Yılda minimum 10 Milyon kişinin ulusal sınavlara girdiği bir ortamda uygulamamızı geliştirmeye devam edeceğiz. Yurtdışına da açılarak dünya çapında bir uygulama olmayı hedefliyoruz.

4. Şu an, platform kurulurken hedeflenen noktanın neresindesiniz? Beklediğinizden daha mı iyi bir noktaya geldiniz, yoksa düşünülen hedef noktadasında mısınız?

Aslında “kim kimin sorusunu gönüllü çözer ki” gibi olumsuz eleştirilere rağmen yola çıktık ve bugüne baktığımızda beklediğimizin çok üzerinde ilgi ve destek gördük. Kısa sürede aylık tekil kullanıcı sayımız 100Kya ulaştı. Bu olumlu gelişmeler bizi yeni hizmetler sunmamıza teşvik etmektedir.

5. Bildiğiniz gibi çoğu uygulama Youtube üzerinden de oldukça aktif. Bu durum kullanıcılarını uygulamaya daha da bağlıyor ve kullanıcılar için daha faydalı olabiliyor. Sizin de sınava hazırlanan öğrenciler için eğitim koçluğu videoları yayınlama gibi bir planınız var mı?

Eğitim koçluğu videoları yerine her öğrenciye farklı ve özel başka hedeflerimiz var. Bu konuda son aşamaya geldik.

Uygulamamızda ayrıca Türkiye geneli on-line deneme sınavları yaparak öğrencilerimizin hangi konuları nerelerden çalışması gerektiğini de öneren yeni özelliğimizi de yayına aldık.

6. Sizce bu uygulamanı başarılı olmasının ve öğrenciler tarafından çokça tercih edilmesinin sebebi nedir?

Öğrencilere fayda sağlıyor olmak öncelikli olarak Bir Bilene Sor ekibini çok mutlu ediyor. Tüm öğrenciler ile birlikte sınava hazırlanıyoruz. Bu samimiyetimizi öğrencilerimize yansıttığımız düşünüyoruz. Onlarla arkadaş gibiyiz. Tüm kullanıcılarımızı Bir Bilene Sor ekibinin bir parçası olarak görüyoruz. Çok olumlu dönüşler aldık almaya da devam ediyoruz.

7. Yurt dışına açılmak gibi bir düşünceniz var mı? Her ne kadar eğitim sistemi farklı olsa da oradaki öğrencilerin de bu tarz bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Tabi bu alanda yapılmış bir çok eğitim uygulaması mevcut yurt dışında. Onlarla rekabete girmeyi düşünüyor musunuz ilerleyen zamanlarda?

Kesinlikler açılmayı planlıyoruz.

Bir çok ülkede araştırma yapmış bulunmaktayız. Öncelikli olan ülkeleri belirledik. Yatırımcılarımız ile detaylı şekilde görüşüp alınacak aksiyonları belirlemekteyiz. Eğitim kategorisinde Türkiye’den çıkmış bir uygulamanın tüm dünyada kullanılması bizlere gurur verecektir.

8. Uygulama kitle olarak gençleri hedef aldığı için aklımıza şöyle bir soru geliyor: Uygulamayı amacı dışında kullanmaya çalışanlar oluyor mu? Kullanıcılarını rahatsız eden kişiler olmaması için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Çok güzel soru bizimde ilk günlerde çok korkularımız vardı. Fakat şunu farkettik ki Bir Bilene Sor kullanıcı kitlesi ders çalışan bir kitle ve bu konuda sıkıntı yaşamadık. Engellediğimiz kişi sayısı henüz 100 bile olmadı. Bunu övünerek söyleyebiliriz.

9. Uygulamanız öğrenciyi her yönden sınavlara hazırlamayı amaçlıyor. Bilginin yanı sıra rehberlik hizmeti de sunuyorsunuz öğrencilere. Peki bu “Rehberlik” hizmetinizden kısaca bahseder misiniz bizlere?

Aslında sınav maratonunda hep ders çalışmak öğrencilerin psikolojisini ister istemez etkiliyor. Uygulamamız içerisinde onlarla arkadaş gibi onları anlayan bir Rehber Hocamız var gündeme göre onlarla sürekli iletişim halinde. Böylece öğrenci kardeşlerimize desteğimiz daha çok oluyor.

10. Geldik son sorumuza. Uygulama üzerinde yenilikler bekliyor mu bizleri? Eğer üzerinde çalıştığınız bir yenilik varsa bize biraz bahseder misiniz?

Çok çalışan değil akıllı çalışan öğrencilerin başarılı olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda geliştirdiğimiz yeni  ürünlerimiz var ve bundan tüm öğrencilerin fayda sağlayacağına inanıyoruz. Ürünümüz Eylül sonuna doğru çıktığında detaylarını sizlerle paylaşmak isteriz.

Bizler de heyecanla bekliyor olacağız. Değerli vaktiniz ve yakınlığınız için Popzingo ailesi olarak teşekkür ederiz.

link: https://popzingo.com/bir-bilene-sor-ile-roportaj/ 

*** Takıldığın soruları sorup çözülemeyenleri çözerek sınavlara hazırlandığımız ÜCRETSİZ uygulamamız #BirBileneSor ‘u indirmek için >>> TIKLA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top